THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jsem trochu zaražen ze skutečnosti, že se na našem webu dosud neobjevila žádná recenze švédských NIGHTINGALE. Přitom já sám jsem je už v minulosti hodně poslouchal, takže mi docela není jasné, jak je možný tak dlouhodobý únik před popravčím špalkem. No, nakonec neutekli. Už z toho důvodu, že se před koncem minulého roku objevilo nové album této severské grupy. Pojďme na něj.
Vyslovíme-li jméno téhle kapely, musíme jednoznačně druhým dechem dodat jméno další. Dan Swanö. Nic vám to neříká? Pak tedy vězte, že se jedná o jednu postavu z davu malých až středně velkých osobností rockové scény, mající na svědomí milníky devadesátých let, jakým je třeba legendární deska „Crimson“ jeho domovské kapely EDGE OF SANITY. Je však bohužel pravda, že Swanövo jméno v současné době spíš zapadá. Alespoň se mi to zdá z nepříliš velkého ohlasu v médiích, navzdory faktu, že před nedlouhým časem zkomponoval materiál pro desku „Crimson II“, která se taktéž moc neuchytla. A ani na producentské lajně to Swanövi nějak moc nejiskří. Byly doby, kdy měla jeho jméno v kreditech každé kapela, co jen trochu něco znamenala. Dnes? Nic. O autorově sólové kariéře (skončila po jedné desce v roce 1998) a několika skvělých, leč nepříliš doceněných projektech, končících vždy ve slepé uličce, ani nemluvě (jedním z nich byla i skvělá deska „Odyssey“, kterou jsem svého času recenzoval a na kterou od zveřejnění v září roku 2002 kliklo plných 27 lidí!! Tak to koukejte tady pěkně napravit, nezbedové). Nic z toho však Dana o muzikální cit naštěstí nepřipravilo. Jedním z mála projektů, ze kterého se později vyklubala regulérní kapela, a který zároveň přežil až do dneška, je právě NIGHTINGALE. Nová deska je dlouhá třičtvrtě hodiny a obsahuje přesně to, co byste čekali. Porci skvěle znějícího, s nadhledem zvládnutého rocku, lehce říznutého přitvrzenými metalovým momenty v nabroušenějším moderním zvukovém hávu a charakteristickým nízko položeným hlasem ústřední postavy. Chcete-li srovnání, nebude od věci se odkázat na poslední dvě desky GREEN CARNATION, kteří se sice ve svém rocku dostávají pocitově trošinku jinam, ale s NIGHTINGALE jsou na úrovni defakto srovnatelné. Způsob použití kláves a celková odlehčenost materiálu zase občas zavane nějakými triviálnějšími AYREON. Všímám si, že hodně lidí hází NIGHTINGALE do škatulky progresivního rocku, což možná není úplně špatně, ale ani úplně dobře. Kapela přeci jen používá jako pevný základ klasický rockový vzorec a upravuje ho po svém spíše kosmeticky. Stavbou materiálu mi progresi moc nepřipomíná a stejně tak instrumentální zdatnost, byť je třeba vysoko nad průměrem, znalce posluchačsky náročnějších věcí asi moc nevytrhne.
Těžiště „Invisible“ je ovšem v moc příjemné poslouchatelnosti alba, což je jeho síla a zároveň i slabina. Slabiny jsou vlastně dvě. Novinka je až nebezpečně podobná předchozím dvěma deskám. A stejně jako ony neobsahuje žádné vyloženě nakopávací momenty. Celý poslech vám krásně uplyne, ale během něj nezaslechnete vůbec nic, co by vás zvedlo z křesla, a to dělá z alba opravdu jen příležitostného společníka. Je sice hezké, že se kompletní materiál drží vysoko nad laťkou průměru, co je to však platné, když vám svou nadprůměrnost nedá moc pocítit? Větší různorodost by desce tedy rozhodně neškodila.
Pro znalce posledních dvou alb kapely se rozhodně žádné překvapení nekoná. Ale upřímně. V tom co kapela hraje už toho asi moc neobjeví. Materiál prezentovaný na novince má však tradičně vysokou úroveň, čemuž odpovídá i relativně vysoké hodnocení.
7,5 / 10
Dan Swanö
- Zpěv, Kytary
Tom Nouga
- Kytary
Erik Oskarsson
- Basa
Tom Björn
- Bicí
1. Still Alive
2. Invisible
3. A Raincheck On My Demise
4. Atlantis Rising
5. To The End
6. Misery
7. The Wake
8. One Of The Lonely Ones
9. Worlds Apart
10. Stalingrad
White Darkness (2007)
Invisible (2005)
Alive Again (2003)
I (2000)
Closing Chronicles (1996)
The Breathing Shadow (1995)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Black Mark Productions
Stopáž: 43:31
Produkce: Dan Swanö
Toto album je první od NIGHTINGALE, které jsem měl možnost naposlouchat, takže se omezím na stručnou charakteristiku pouze tohoto díla a nebudu jej srovnávat s jeho předchůdci. Kapela na novince sází na jistotu, tedy přehrává klasický 25.let starý hard rock s výraznými odkazy na vlnu AOR (ozn.pro tzv." rock pro dospělé" - u nás se také často používá ozn." střední proud", který reprezentovaly kapely jako JOURNEY, FOREIGNER, ASIA , BOSTON nebo BLUE OYSTER CULT). NIGHTINGALE jsou však lehce zemitější (vliv kapel jako BAD COMPANY) než výše zmíněné soubory. Album je sice kvalitně ošetřené, ale neobsahuje nikterak nadprůměrné skladby. Jelikož jsem se kdysi trochu o tuto muziku zajímal, můžu směle prohlásit, že takhle kvalitních alb vyšlo koncem 70-tých a na počátku 80-tých let několik stovek. Neškodný rock pro kníratý čtyřicátníky v džínsách a jejich manželky.
Ano, příjemná poslouchatelnost, nenáročnost, omšelost, povrchnost. Takhle nějak se vyvíjel můj názor na tohle album. Kdeže časy „The Closing Chronicles“ jsou. Současná vesele se tvářící rocková podoba skupiny mi moc radosti nedělá, nacházím jen hodně průhledné melodie, které jsou možná líbivé, ale v žádném případě ne poutavé. Je to jen takový vánek, který kolem vás provane, aniž by vám rozčechral účes. Přesto se mi tohle album líbí o něco víc než minulé, na můj vkus příliš kýčovité „Alive Again“. Jsou to prostě příjemné písničky ze kterých by si mohl brát inspiraci i Jon Bon Jovi.
Kolegové již vše podstatné řekli. Máme tady prostě další desku NIGHTINGALE, která opět přináší několik příjemných převážně hardrockových písní s jasným odkazem do zlatého období této muziky s postřehnutelnými vlivy glam rockového šílenství 80-tých let. Pohodová záležitost, zřetelně nemající vyšší ambice, než vám poskytnou několik minut vkusné muziky.
Veľmi dobre počúvajúci sa album. Prijemná zmes progresívneho rocku a dospeláckeho hard rocku z osemdesiatych rokov. Tradičná rocková muzika bez hlúpych rádoby tvrdých póz, zahraná s maximálnym prehľadom. V záplave zoskupení podobného razenia NIGHTINGALE jednoznačne vedú svojou nenútenou uvoľnenosťou a výborným citom pre prirodzené melódie, teda všetkým tým, o čo sa za každú cenu kŕčovito snažia napríklad GREEN CARNATION na novinke "The Quiet Offspring".
Áno, skladateľsky tu nenájdete absolútne nič nové, mnoho pasáži pôsobí neskutočne archaicky a obohrate, nájde sa tu vata i výborné skladby. Ale je tu tá nezameniteľná pohoda sálajúca ako z Swanovho spevu, tak i z tých vydarenejších skladieb.
Maximálny nadhľad, dospelosť a pohoda. Aj to je dôvod, prečo sa oplatí počuť nielen "Invisible" ale aj staršie počiny.
NIGHTINGALE bola a vždy bude kapela, ku ktorej sa rád vrátim. Nikdy u nej nešlo o bohvieaké hudobné výkony a ani o novátorstvo. Ide o pohodový pop-rock s miernymi metalovými vplyvmi. Veľmi dobre sa to počúva, len v tom netreba hľadať nič viac. Dan Swanö však zárukou kvality. Pôsobil, alebo hosťoval v mnohých skupinách (BLOODBATH, BREJN DEDD, DIABOLICAL MASQUERADE, EDGE OF SANITY, GODSEND, INCISION, ANOTHER LIFE, KARABOUDJAN, KATATONIA, MACERATION, MASTICATE, NIGHTINGALE, ODYSSEY, OVERFLASH, PAN.THY.MONIUM, RIBSPREADER, STEEL, UNICORN) a je dosť škoda, že poslednou dobou je o ňom čím ďalej tým menej počuť. Od albumu som síce nič svetoborné neočakával, ale nebol som sklamaný. "Invisible" ponúka vysoký štandard. Pre mňa výborne album do auta, hlavne na dlhšie cesty.
Celkem prijemna deska, neprinasi nic noveho, ale hezkych melodii je tam dost. Kvalitni hard rock vzdycky potesi. Vyborna oddechovka ala Dan Swano.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.